Skip to content

308 Drexel AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$195,500
Last Sale Date
Aug 28, 2009

Property Information

Block6114
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
45%
Improvement Value:$74,500
55%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,551+0.2%
2024$4,543-0.4%
2023$4,562+1.8%
2022$4,479+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,500

To:

Sq Ft1,176DeedBook 13044, Page 62480

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 2004, Page 15349

Property Built

Built

Year Built: 1970