Skip to content

111 Dover AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$193,250
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block6709
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,186
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
38%
Improvement Value:$106,200
62%
Total Assessment$171,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,735+0.2%
2024$5,725-0.4%
2023$5,749+6.6%
2022$5,395+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$193,250

To:

DeedBook 14802, Page 29366

Property Sale

Sale
$97,500

To:

Sq Ft1,186DeedBook 14713, Page 62413Recorded12/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1973