Skip to content

311 Spray AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$93,500
Last Sale Date
May 30, 1997

Property Information

Block6114
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
45%
Improvement Value:$73,400
55%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,451+0.2%
2024$4,443-0.4%
2023$4,461+1.8%
2022$4,380+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$93,500

To:

Sq Ft1,264DeedBook 6138, Page 48

Property Sale

Sale
$87,900
DeedBook 5675, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1970