Skip to content

114 Iowa AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jan 31, 1995

Property Information

Block6713
Lot34
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
43%
Improvement Value:$86,100
57%
Total Assessment$150,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,061+0.2%
2024$5,052-0.4%
2023$5,073+1.8%
2022$4,981+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$97,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 5761, Page 299

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5137, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1973