Skip to content

312 Folsom AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block6115
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,028
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
44%
Improvement Value:$76,100
56%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,558+0.2%
2024$4,550-0.4%
2023$4,569+1.8%
2022$4,486+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 14361, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1970