Skip to content

17 Clayton CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block6201
Lot48
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,392
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
38%
Improvement Value:$108,400
62%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,836+0.2%
2024$5,826-0.4%
2023$5,850+1.8%
2022$5,744+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$166,950
DeedBook 7422, Page 26200

Property Sale

Sale
$129,600
DeedBook 6164, Page 175

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 5540, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$35,250
DeedBook 5439, Page 315