Skip to content

104 Sunrise CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block6203
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,417
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
19%
Improvement Value:$181,700
81%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+0.2%
2024$7,523-0.4%
2023$7,554+1.8%
2022$7,417+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook 14574, Page 12956

Property Sale

Sale
$236,000

To:

DeedBook 13458, Page 43487

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$182,180

To:

DeedBook 7327, Page 95462

Property Sale

Sale
$652,500

To: