Skip to content

20 Brookside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 5, 2018

Property Information

Block6305
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23F

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
41%
Improvement Value:$107,300
59%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,141+0.2%
2024$6,130-0.4%
2023$6,156+1.8%
2022$6,044+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 14443, Page 31579

Property Sale

Sale
$173,900

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 13927, Page 39986Recorded7/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1969