Skip to content

22 Brookside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$176,300
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block6305
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
44%
Improvement Value:$96,800
56%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,792+0.2%
2024$5,782-0.4%
2023$5,806+1.8%
2022$5,701+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$176,300

To:

Sq Ft1,374DeedBook 14446, Page 32635

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 7041, Page 21687

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5622, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1969