Skip to content

3 Bonnie DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block6305
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23F

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,939
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
35%
Improvement Value:$140,200
65%
Total Assessment$215,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,211+0.2%
2024$7,198-0.4%
2023$7,228+1.8%
2022$7,097+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$439,900

To:

Sq Ft1,939DeedBook 15693, Page 1580

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12079, Page 74163

Property Sale

Sale
$168,750
DeedBook 6718, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1969