Skip to content

235 Poplar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 1996

Property Information

Block6313
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,071
Acreage1.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
23%
Improvement Value:$141,700
77%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,138+0.2%
2024$6,127-0.4%
2023$6,152+1.8%
2022$6,041+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962