Skip to content

117 Poplar AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2001

Property Information

Block6301
Lot8
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,984
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
25%
Improvement Value:$137,000
75%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,858+0.2%
2024$5,847-0.4%
2023$5,872+1.9%
2022$5,761+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969