Skip to content

100 Aberdeen CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$227,600
Last Sale Date
Oct 22, 1999

Property Information

Block6313
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,754
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
22%
Improvement Value:$230,200
78%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,844+0.2%
2024$9,826-0.4%
2023$9,867+1.8%
2022$9,688+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$227,600

To:

Sq Ft2,754DeedBook 6577, Page 344