Skip to content

198 Steelmanville RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$308,000
Last Sale Date
Feb 27, 2007

Property Information

Block6401
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
23%
Improvement Value:$170,100
77%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+0.2%
2024$7,366-0.4%
2023$7,396+1.8%
2022$7,262+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$308,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 12564, Page 22888

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5252, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1978