Skip to content

4038 Ocean Hts AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block6402
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
26%
Improvement Value:$172,400
74%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,828+20.1%
2024$6,519-0.4%
2023$6,546+0.0%
2022$6,546+54.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

DeedBook 15590, Page 20534

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,740DeedBook 15464, Page 32333Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$237,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 14847, Page 44539Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$225,000

To:

DeedBook 7668, Page 13467

Property Sale

Sale
$133,000

To:

DeedBook 5633, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1970