Skip to content

195 Blackman RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2005

Property Information

Block6402
Lot49
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,200
42%
Improvement Value:$83,300
58%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,847+0.2%
2024$4,838-0.4%
2023$4,858+1.8%
2022$4,770+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940