Skip to content

31 Brookside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 6, 2020

Property Information

Block6402
Lot91
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23F

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
36%
Improvement Value:$133,000
64%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,010+0.2%
2024$6,997-0.4%
2023$7,027+1.8%
2022$6,899+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 14895, Page 59999

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 14096, Page 42111Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$137,000

To:

DeedBook 5672, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1985