Skip to content

154 Steelmanville RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$221,600
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block6304
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,759
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
38%
Improvement Value:$123,500
62%
Total Assessment$198,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,651+0.2%
2024$6,639-0.4%
2023$6,667+1.8%
2022$6,546+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$221,600

To:

Sq Ft1,759DeedBook 15034, Page 38108

Property Built

Built

Year Built: 1969