Skip to content

110 South Mt.Airy AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1977

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block6301
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,848
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
23%
Improvement Value:$144,400
77%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,319+0.2%
2024$6,308+2.0%
2023$6,186+1.8%
2022$6,074+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$269,000

To:

DeedBook 15086, Page 54330

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 12551, Page 16314

Property Built

Built

Year Built: 1977