Skip to content

18 Beaver DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 1, 2010

Property Information

Block6502
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28E

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,515
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
29%
Improvement Value:$172,800
71%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,137+0.2%
2024$8,122-0.4%
2023$8,156+1.8%
2022$8,008+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,515DeedBook 13155, Page 34807

Property Sale

Sale
$176,250
DeedBook 5702, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1978