Skip to content

10 Osprey CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 6, 2021

Property Information

Block6504
Lot80
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,477
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
26%
Improvement Value:$259,400
74%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,806+0.2%
2024$11,785+10.0%
2023$10,718+1.8%
2022$10,524+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 15133, Page 69264

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$69,900

To:

DeedBook 5573, Page 335