Skip to content

6 Glen Aire DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block6507
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,498
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
29%
Improvement Value:$208,800
71%
Total Assessment$292,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,824+0.2%
2024$9,806-0.4%
2023$9,847+1.8%
2022$9,669+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 15024, Page 34905

Property Sale

Sale
$300,136

To:

DeedBook 7471, Page 56358

Property Built

Built

Year Built: 2003