Skip to content

3 Osprey CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 1, 2017

Property Information

Block6504
Lot89
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,422
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
27%
Improvement Value:$229,900
73%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,565+0.2%
2024$10,546-0.4%
2023$10,590+1.8%
2022$10,398+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,422DeedBook 14312, Page 54115

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 5334, Page 234