Skip to content

1411 Old Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 10, 2022

Property Information

Block6203
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,413
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
17%
Improvement Value:$214,900
83%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,684+0.2%
2024$8,668+11.7%
2023$7,763+1.8%
2022$7,622+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$350,000

To:

DeedBook 15227, Page 23767

Property Sale

Sale
$235,500

From:

To:

Sq Ft2,413DeedBook 13717, Page 8635Recorded2/18/2014

Property Sale

Sale
$274,900

To:

DeedBook 12880, Page 63059

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12362, Page 60428

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$211,130
DeedBook 7487, Page 65056

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 7120, Page 2026