Skip to content

2 Glen Aire DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006
Other Exempt

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 6, 2025

Property Information

Block6507
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,602
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,000
25%
Improvement Value:$241,000
75%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,733+0.2%
2024$10,714-0.4%
2023$10,758+1.8%
2022$10,563+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 15849, Page 295

Property Sale

Sale
$391,615

To:

Sq Ft2,602DeedBook 12377, Page 67453

Property Built

Built

Year Built: 2006