Skip to content

7 Otter LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block6507
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SFL3AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
26%
Improvement Value:$244,800
74%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,098+0.2%
2024$11,079-0.4%
2023$11,125+1.8%
2022$10,923+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,292DeedBook 14148, Page 64243

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 6445, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1999