Skip to content

14 Glen Aire DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2026

Property Information

Block6507
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,043
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
22%
Improvement Value:$301,400
78%
Total Assessment$386,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,960+0.2%
2024$12,937-0.4%
2023$12,991+1.8%
2022$12,755+9.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft3,043DeedBook 14536, Page 64002

Property Sale

Sale
$375,299

To:

DeedBook 7563, Page 5498

Property Built

Built

Year Built: 2003