Skip to content

42 Pebble Beach DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 20, 2019

Property Information

Block6603
Lot47
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,553
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
32%
Improvement Value:$286,300
68%
Total Assessment$421,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,130+0.2%
2024$14,105-0.4%
2023$14,164+1.8%
2022$13,907+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 14826, Page 37537

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 13175, Page 45586

Property Sale

Sale
$504,407

To:

DeedBook 7841, Page 93580

Property Built

Built

Year Built: 2004