Skip to content

201 Spyglass CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2021

Last Sale Price
$538,490
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block6606
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,913
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,200
25%
Improvement Value:$336,100
75%
Total Assessment$447,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,002+5.5%
2024$14,219+375.2%
2023$2,992+1.8%
2022$2,938+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$538,490

To:

Sq Ft2,682DeedBook 15291, Page 44170

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$9,494,000
DeedBook 15048, Page 42467