Skip to content

206 Iowa AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block6713
Lot28
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
36%
Improvement Value:$115,200
64%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,787+0.2%
2024$5,776-0.4%
2023$5,802+1.9%
2022$5,692+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973