Skip to content

421 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 4, 2023

Property Information

Block6706
Lot47
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1S-FR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,100
35%
Improvement Value:$110,500
65%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,722+0.2%
2024$5,712-0.4%
2023$5,736+1.8%
2022$5,632+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5814, Page 113

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5615, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1988