Skip to content

201 Dover AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block6710
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
40%
Improvement Value:$96,700
60%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,417+0.2%
2024$5,407-0.4%
2023$5,430+1.8%
2022$5,331+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972