Skip to content

203 Dover AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block6710
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,924
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
31%
Improvement Value:$143,800
69%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,996+0.2%
2024$6,984-0.4%
2023$7,013+1.8%
2022$6,886+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 7838, Page 92449

Property Sale

Sale
$176,000

To:

DeedBook 7510, Page 76546

Property Built

Built

Year Built: 1973