Skip to content

201 Huron AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Jun 7, 1993

Property Information

Block6718
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23G

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,500
38%
Improvement Value:$113,400
62%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,134+0.2%
2024$6,123+3.9%
2023$5,894+1.8%
2022$5,787+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000

To:

Sq Ft1,275DeedBook 5513, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1988