Skip to content

7 Michal DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 6, 2009

Property Information

Block7108
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
42%
Improvement Value:$89,700
58%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+0.2%
2024$5,173-0.4%
2023$5,194+1.8%
2022$5,100+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 12994, Page 35968

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 6997, Page 4569

Property Built

Built

Year Built: 1980