Skip to content

2531 Fire RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 1999

Property Information

Block703
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,004
Acreage0.58

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,000
36%
Improvement Value:$129,700
64%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799+0.2%
2024$6,786+6.0%
2023$6,401+1.8%
2022$6,285+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 5405, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1975