Skip to content

2547 Fire RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Oct 7, 2004

Property Information

Block704
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page4F

Building Details

Building Class10
DescriptionWAREHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
20%
Improvement Value:$800,000
80%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,540+0.2%
2024$33,480-13.1%
2023$38,549+1.8%
2022$37,849+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

To:

DeedBook 2004, Page 8042

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 6394, Page 138