Skip to content

2543 Fire Road, Unit BEgg Harbor Township, NJ 08234

Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block704
Lot15
QualifierC000B
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionWAREHOUSE-5,500
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,500
14%
Improvement Value:$330,500
86%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,946+0.2%
2024$12,923-0.4%
2023$12,977+1.8%
2022$12,742+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 15274, Page 38730

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 12802, Page 23055