Skip to content

612 Nathan LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1981

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 15, 2023

Property Information

Block7101
Lot102
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,800
33%
Improvement Value:$132,700
67%
Total Assessment$197,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,624+26.7%
2024$5,226-0.4%
2023$5,248+1.8%
2022$5,153+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

DeedBook 15488, Page 40052

Property Built

Built

Year Built: 1981