Skip to content

606 Nathan LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1981

Last Sale Price
$207,710
Last Sale Date
Feb 19, 2010

Property Information

Block7101
Lot105
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,525
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,800
40%
Improvement Value:$97,200
60%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,433+0.2%
2024$5,424-0.4%
2023$5,446+1.8%
2022$5,348+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$207,710

To:

Sq Ft1,525DeedBook 13115, Page 12499

Property Sale

Sale
$195,975
DeedBook 12144, Page 1375

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 7167, Page 23889

Property Built

Built

Year Built: 1981