Skip to content

166 Bevis Mill RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2017

Property Information

Block7101
Lot128
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
33%
Improvement Value:$107,600
67%
Total Assessment$160,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,373+0.2%
2024$5,364-0.4%
2023$5,386-1.0%
2022$5,440+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 13139, Page 25993

Property Built

Built

Year Built: 1969