Skip to content

5 Academy RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block7101
Lot85
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page29A

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,052
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
42%
Improvement Value:$89,000
58%
Total Assessment$154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,175+0.2%
2024$5,166+13.1%
2023$4,566+1.8%
2022$4,483+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$217,500

To:

DeedBook 15195, Page 13701

Property Sale

Sale
$170,000

To:

DeedBook 13163, Page 39562

Property Sale

Sale
$105,900

To:

DeedBook 7131, Page 6862

Property Built

Built

Year Built: 1973