Skip to content

7 Old Stage RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2015

Property Information

Block7201
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24A

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
36%
Improvement Value:$131,700
64%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,849+0.2%
2024$6,837-0.4%
2023$6,865+15.4%
2022$5,948+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$224,000
DeedBook 13438, Page 34069

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 6893, Page 59415

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 6191, Page 206

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 57164, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1972