Skip to content

8011 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Dec 6, 2017

Property Information

Block7602
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,725
Acreage2.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
24%
Improvement Value:$197,800
76%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777+0.2%
2024$8,762-0.4%
2023$8,798+1.8%
2022$8,639+29.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$232,500

To:

Sq Ft1,725DeedBook 14352, Page 67841

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 13056, Page 69264

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5786, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1990