Skip to content

15 Buckingham DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1993

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Aug 27, 2013

Property Information

Block7503
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11F

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
27%
Improvement Value:$194,700
73%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,945+0.2%
2024$8,929-0.4%
2023$8,966+1.8%
2022$8,804+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,320DeedBook 13654, Page 57527

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5437, Page 142