Skip to content

197 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Apr 9, 2020

Property Information

Block7702
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,832
Acreage7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
29%
Improvement Value:$206,000
71%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,760+0.2%
2024$9,743+8.5%
2023$8,977+1.8%
2022$8,814-13.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$318,000

To:

DeedBook 14789, Page 24942

Property Sale

Sale
$263,500

From:

To:

Sq Ft2,832DeedBook 13688, Page 73974Recorded12/2/2013

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 13179, Page 47441

Property Sale

Sale
$474,900

To:

DeedBook 12641, Page 59504

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 7334, Page 99042