Skip to content

239 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Oct 30, 1990

Property Information

Block7801
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,764
Acreage2.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,600
28%
Improvement Value:$200,500
72%
Total Assessment$277,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,294+0.2%
2024$9,277-0.4%
2023$9,316+1.8%
2022$9,147+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$48,000

To:

Sq Ft2,764DeedBook 5157, Page 61