Skip to content

245 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 3, 1996

Property Information

Block7801
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,493
Acreage1.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,600
26%
Improvement Value:$204,700
74%
Total Assessment$277,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,301+0.2%
2024$9,284-0.4%
2023$9,323+1.8%
2022$9,154+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft3,493DeedBook 6047, Page 20

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5457, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1980