Skip to content

265 Asbury RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1977

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block7801
Lot23
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,047
Acreage1.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
28%
Improvement Value:$180,600
72%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,455+0.2%
2024$8,440-0.4%
2023$8,476+1.8%
2022$8,322+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$499,900

To:

DeedBook 15783, Page 30747

Property Built

Built

Year Built: 1977