Skip to content

429 Pine AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jun 8, 2018

Property Information

Block7901
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,900
37%
Improvement Value:$239,800
63%
Total Assessment$378,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,702+0.2%
2024$12,679-0.4%
2023$12,732+455.8%
2022$2,291-48.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$63,000

To:

DeedBook 14446, Page 32653

Property Sale

Sale
$29,900

From:

To:

DeedBook 14294, Page 47627Recorded8/24/2017

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 13200, Page 57667